Reguła trójpodziału, idealna proporcja – boska harmonia. To uniwersalne prawo łączy nas z całym światem i przenika naszą naturę. Fascynacja idealnymi proporcjami sięga czasów starożytnych; przypisywano mu walory estetyczne, badano jego wyjątkowe i interesujące właściwości od zarania dziejów. Najczęściej kojarzy się z matematyką, geometrią, architekturą, gdzie takie budowle jak grecki Akropol, piramidy w Gizie, Notre Dame, czy Tadż Mahal powstały w oparciu o złote proporcje. Znamy ciąg liczb Fibonacciego i jego odniesienie w naturze. Galaktyki rozwijają się spiralnie zgodnie ze złotą proporcją, a liczba φ (fi) 1.6180339887 ukrywa się nie tylko w muszli ślimaka, a także – co pokazał Leonardo da Vinci na rysunku witruwiańskim – w nas samych. Złotą proporcję w człowieku znajdziemy w budowie ciała, strukturze poszczególnych organów czy nici DNA. Koncepcja złotego podziału zasila projekty graficzne – od wydawnictw książkowych, po logotypy wielu znanych firm, takich jak: Apple, BP, Pepsi, Toyota, iCloud, Fed Ex, Nike, Twitter, Honda, National Geographic i wiele innych. W malarstwie sectio aurea znajdziemy w Monie Lisie, Ostatniej Wieczerzy, a w rzeźbie odkryjemy go w statui Ateny. W muzyce w okresie baroku Johann Pachelbell stworzył utwór pt.: “Kanon D-Dur”, którego zapis nutowy wzoruje się na ciągu Fibonacciego. W fotografii stosuje się siatkę kompozycji z tzw. mocnymi punktami. W przyrodzie słonecznik, szyszka czy inne kwiaty, a nawet kalafior emanują złotą proporcją. Złota funkcja wykorzystywana jest nawet na rynku finansowym do analizy poziomu cen.

Jak widać wyraźnie, świat zewnętrzny, który odbieramy za pomocą naszych zmysłów, ułożony jest wg divina proportio, czyli tzw. boskiej proporcji.

Dla Swiss Krono – producenta m.in. paneli podłogowych, w tym linii podłóg dla wymagających, stworzyliśmy projekt katalogu produktowego, którego motywem głównym stała się boska proporcja.
Geometria w projektowaniu graficznym porządkuje i wprowadza harmonię i pozytywny odbiór, ponieważ piękno jest warunkiem doskonałości. Złoty podział to harmonia, równowaga, proporcja i porządek, które tworzą dzieło pełne, perfekcyjne.

AURUM, czyli najszlachetniejszy kruszec – złoto, to nazwa 5 kolekcji paneli podłogowych, stworzonych z myślą o wymagających, którzy cenią harmonijne piękno. Piękno, które pobudza wszystkie zmysły, wyzwala emocje i stanowi o wyjątkowości.

Oprócz projektu katalogu stworzyliśmy ilustracje, które opowiadają o każdej z kolekcji paneli podłogowych oraz boskiej zasadzie tworzenia.

A dla wnikliwych polecamy kalkulator złotego podziału:

http://taat.pl/narzedzia/zloty_podzial/